Haber

Ahmet Akın’dan akaryakıt zamlarına tepki: İktidar hiddet başlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın “Seçim öncesi Gabar’da petrol bulduk, en uygun şartlarda vatandaşa vereceğiz” demesi üzerine hükümetin ilk icraatı asırlık değil zammı başlatmak oldu. Hindi. 14 Mayıs’tan bu yana benzine 4 lira 18 kuruş, motorine 3 lira 59 kuruş zam geldi. Gabar’ın sevindirici haberi akaryakıtta zam yağmuruna dönüştü” dedi.

Ahmet Akın bugün yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıt fiyatlarını belirleyen BRENT petrol fiyatının 14 Mayıs’tan bu yana yüzde 12 düşerken, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının yüzde 21 arttığına dikkat çekti.

Seçimlerin ardından hükümetin her alanda zam çılgınlığı başlattığını belirten Akın, iktidar artışlarının üretim maliyetlerini artırması nedeniyle hem doğrudan hem de dolaylı olarak vatandaşa yansıdığını vurguladı.

Ahmet Akın, “Seçim öncesi ‘Gabar’da petrol bulduk, en uygun şartlarda vatandaşa vereceğiz’ müjdesini veren hükümetin ilk icraatı Türk Yüzyılını başlatmak değil, Türk Yüzyılını başlatmak oldu. fiyat artışını başlatmak için. 14 Mayıs’tan bu yana benzine 4 lira 18 kuruş, motorine 3 lira 59 kuruş zam geldi. Gabar’ın müjdeli haberi akaryakıtta zam yağmuruna dönüştü.”

‘SEÇİM ÖNCESİ UCUZ Akaryakıt SÖZÜ’

Seçim döneminde Gabar’da kaliteli petrol olduğunu hatırlatan Akın, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Gabar’daki petrolü en uygun şartlarda vatandaşlarımıza vereceğiz’ müjdesini seçim öncesi vererek, vatandaşlarda ucuz akaryakıt beklentisi oluşturdu. Seçimin ardından 14 Mayıs’tan itibaren akaryakıta zam yapıldı. Akaryakıt zamları A’dan Z’ye tüm ürünlerde zamları tetikleyecek” dedi.

‘YAKIT 3 HAFTADA YÜZDE 21 ARTTI’

Akaryakıt fiyatlarını belirleyen BRENT petrolün fiyatı düşerken, Türk lirasındaki değer kaybının akaryakıtta artışa dönüştüğünü vurgulayan Akın, şunları kaydetti:

“Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirleyen BRENT petrolün fiyatı seçimin yapıldığı 14 Mayıs’ta 85 dolardan bugün 75 dolara geriledi. Yani bu süreçte BRENT petrolün fiyatı yüzde 12 düştü. Ancak 14 Mayıs’ta 19 lira 81 kuruş olan akaryakıtın litre fiyatı 4 lira 18 kuruş artarak 23 lira 99 kuruşa yükseldi. Benzer şekilde 14 Mayıs’ta 18 lira 58 kuruş olan motorinin litre fiyatı da 3 lira 59 kuruş artarak 22 lira 17 kuruşa yükseldi. Motorin yüzde 19,3, fuel oil yüzde 21 arttı. Artışların temel nedeni, Türk lirasının döviz karşısında kayda değer değer kaybetmesidir. Yerli ve milli paramız değer kaybederken, başta akaryakıt olmak üzere iğneden ipliğe her şeyde maalesef artışlar gelmeye devam edecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu