Yaşam

Şehir Tiyatroları’nın Yeni Çocuk Oyunu “Fındıkkıran”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları ETA Hoffmantarafından yazılmıştır Dilşad Çelebitarafından uyarlanmıştır Lerzan Pamiryöneten Fındıkkıran adlı çocuk oyununu tanıtır. 2022-2023 sezonunun yeni çocuk oyunu Fındıkkıran (7+ Yıl)prömiyerini 5 Şubat 2023 Pazar günü saat 12:00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapacak.

Küçük Clara, Noel hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran ile özel bir bağ kurar. Görünenin ardındaki hoşlukların ortaya çıkacağı o gece, başka dünyalarda, hayaller ve gerçekler arasında büyük bir macera başlar. 1800’lerden günümüze farklı versiyonlarıyla opera ve sinemada büyük ilgi gören bu halk masalı, şimdi tüm ihtişamıyla Kent Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

oyun yönetmeni Lerzan PamirFındıkkıran’ı anlatıyor:

19. Yüzyılın sonundaki prömiyerinden bu yana yılbaşında oynanan en ünlü bale haline gelen ETA Hoffman’ın sımsıcak bir aile hikayesi biçimindeki masalından uyarlanan Fındıkkıran, fantastik öyküyü sahneye taşıyor. yılbaşında canlanan oyuncağıyla küçük bir kızın portresi.

Clara’nın Noel’deki tek dileği çok sevdiği ailesiyle birlikte olmaktır ama hem babasının sürekli şehir dışında çalışmasını gerektiren işi hem de Fare Kral’ın erkek kardeşini kaçırması onu bu arzusundan mahrum eder. Clara, teyzesinin Noel hediyesi Fındıkkıran gece yarısı canlandığında, varlığından hiç haberdar olmadığı sürprizlerle dolu bir dünyada bulur.

Fındıkkıran, Çaykovski’nin bu ünlü eserini güçlü bir dekora ve müzikal geçmişe sahip bir aile hikayesi üzerinden sahneye taşıyor.”

Müzikleri Deniz Noyan, dekoru Tomris Kuzu, kostümü Gamze Kuş, ışık tasarımı Osman Aktan, efekt tasarımı Gökhan Suna, koreografisi Senem Oluz, fotoğrafları ise Ahmet Çelikbaş yaptı. Ayşecan Tatari, Cihan Kurtaran, Dave Büyüksayar, Derya Keykubat, Dolunay Pircioğlu, Emel Bertan, Esra Ede, Emrah Derviş Soylu, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Osman Kaba, Pelin Budak, Salih Şimşek, Sefa Turan, Selen Parıltı Sarıyar, Doğan Tatlı, Ümit Bülent Dinçer, Yılmaz Aydınrol alır.

Oyun 5, 12, 19, 26 Şubat 2023 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

basyaylaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu