Haber

TİP Eskişehir’den termik santral açıklaması

MELTEM KARAKAŞ

Türkiye Personel Partisi (TİP) Eskişehir Ekoloji Sorumlusu Mert Göksü, AKP’nin yeniden iktidara gelmesi halinde Alpu Termik Santrali’nin yapılacağını belirterek, “Termik santraller karbon monoksit ve karbondioksit yayar. Bunlar erken ölümlere, iş kayıplarına ve enerji kaybına neden oluyor.” Bunu enerji dönüşümüne çevirecek teknolojiler ileri seviyede ama enerji lobileri bunları görmezden geliyor” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Eskişehir Ekoloji Sorumlusu Mert Göksu ve TİP Eskişehir Milletvekili Adayı Gökay Başar, Eskişehir’e yapılması planlanan termik santral hakkında açıklamalarda bulundu. Mert Göksu dedi ki:

“TERMİK SANTRALLERE KARŞIYIZ”

Mert Göksu dedi ki:

“Eskişehir’imizin ekoloji ile ilgili birçok sorunu var ve bu sorunlar gün geçtikçe görmezden geliniyor. Bunları dile getirmek için konuştuğumuz zaman AKP hegemonyası tarafından hep bastırılıyoruz, gözaltına alınıyoruz, konuşturulmuyor, gidiyoruz. Soruşturma sürecinde İstanbul’da olduğu gibi kanal yapmaya çalışıyoruz.Geçmişte termik santral yapılmaya çalışıldı.İstanbul’da da termik santral için halkın dayanışmasıyla yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Alpu ama Cumhurbaşkanlığı yatırım planlarında yer almayan bu termik santrali bir dahaki sefere AKP’nin yapacağını düşünüyoruz.Onların sağlığıyla oynayan zihniyetlerle çalışmalarımız devam ediyor.Biz termik santrallere karşıyız çünkü Termik santraller bildiğiniz gibi karbonmonoksit,karbondioksit yayarlar.Bunlar erken ölümlere,iş kayıplarına,güç kayıplarına neden olur.Bunu adil bir elektrik dönüşümüne çevirecek teknolojiler gelişti ama güç lobilerinin gözü onlarda.Biz istiyoruz. bu konularda acil değişiklik planları. Bu konuda çalışacağımızdan herkes emin olabilir.

“PORSUK HER GÜN KİRLİ”

“EKOSİSTEMİ SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ”

Gökay Başar dedi ki:

“Mersin Milletvekili Adayımız MYK üyemiz Hakan Güneş, Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı çıktığı, ekosistemimizi savunduğu, doğamızı korumaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına alındı. Akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Bunun bir gözdağı politikası olduğunun bilincindeyiz. “Nedense bu AKP zihniyeti bizim anlayamayacağımız şekilde karşı çıkıyor. Bizi tutuklayarak ve bize zulmetmeye çalışarak gözümüzü korkutmak istiyor. Burada takviyelerimizi Hakan Güneş’e sunuyoruz. Bu konuda asla geri adım atmayacağımızı, bu hükümetten korkmadığımızı, doğayı ve ekosistemi sonuna kadar savunacağımızı söylüyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu