Haber

Milas Termik Santrali İşçilerinden Basın Açıklaması

Muğla’nın Milas ilçesindeki Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür madenlerinde çalışan sendikalı işçiler basın açıklaması yaptı.

İkizköy Mahallesi’nde düzenlenen ve yaklaşık 250 çalışanın katıldığı açıklamada personel, “Zeytin bizim, kömür bizim, santral bizim”, “Kömür Türkiye’yi ayağa kaldıracak bir servettir” ve “Benimki hayattır, benimki yaşatır” yazılı pankartlar ve Türk bayrağı taşıdı.

Türk-İş İl Temsilcisi ve TES-İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Türkiye Elektrik Su ve Gaz Personeli Sendikası (TES-İŞ) ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası’nın (Maden-İş) ortak açıklamasını okudu.

İşlerini kaybetmek istemediklerini belirten Erçelik, şunları kaydetti:

“İkizköy, Çamköy, Dereköy, Türkevleri yani bu santrallere komşu köylerde ve Milas’ta yaşayan binlerce insan 3 kuşaktır 7/24 kesintisiz bu maden sahalarında ve santrallerde çalışıyor ve ülkemizin ihtiyacı olan enerjiyi biz üretiyoruz. Halkımıza sesleniyoruz. Biz işini kaybetmek istemeyen bu bölgenin insanıyız. İşini kaybetmek istemeyen bu bölgenin insanıyız. gelecek için yerli kaynakları akıllıca kullanmak.

Milli servet olan madenler ve santraller sayesinde ülkenin yer altı zenginliklerinin yıllardır enerjiye dönüştürüldüğünü vurgulayan Erçelik, şunları kaydetti:

“Bölge dışından ‘kömür çıkarmayın, santraller kapatılsın’ diyen bir grup var. Santrallerin çalışmaması için açtıkları bütün davaları kaybettiler. Büyük yargımız her olayda haklı olduğumuzu ve maddelere uygun çalıştığımızı gösteren kararlar aldı. Bu kez bu grup yargı kararlarının uygulanmasını engellemek için harekete geçti.

Doğup büyüdüğü toprakların değerini kimsenin kendilerinden daha iyi bilmediğini anlatan Erçelik, şöyle devam etti:

“Maden kullanmak, çevreyi korumak mümkün. 35 yıldır bu bölgede madencilik ve zeytincilik yapıyoruz. 1980’lerden beri bu santraller çalışıyor. O dönemde verilen ruhsat limitlerinin dışına hiç çıkmadılar, çıkmak da mümkün değil. Bugün ne değişti? Madenlerimiz, santrallerimiz kapanırsa elektrikte dışa daha bağımlı hale geliyoruz. Elektrik faturalarımız her geçen gün artıyor. Elektrik faturalarımız her geçen gün artıyor. Ne kadar büyük ve güçlü olduğumuzu göstermeye geldik.” bir aile olarak Vatanımıza, milletimize, işimize, aşılarımıza, santrallerimize sahip çıkmaya geldik. Alın teri dökerek kimsenin gösteri yapmasına izin vermeyeceğiz, ne olursa olsun madenlerimizi, santrallerimizi sahipsiz bırakmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu